Zespół projektowy
Dr Zofia A. Brzozowska
(Kierownik projektu). Bizantynistka i paleoslawistka. Adiunkt naukowy w Katedrze Filologii Słowiańskiej (Wydział Filologiczny, Uniwersytet Łódzki). Autorka trzech monografii oraz wielu artykułów naukowych, recenzji i tłumaczeń. Aktualnie poza prezentowanym tu projektem kieruje również grantem Narodowego Centrum Nauki OPUS, pt. Mahomet i narodziny islamu – stereotypy, wiedza i wyobrażenia w kręgu kultury bizantyńsko-ruskiej. Uczestnik trzech międzynarodowych projektów badawczych. W kręgu jej zainteresowań badawczych znajduje się kultura obszaru Slavia Orthodoxa, literatura staroruska oraz historia kobiet w średniowieczu.
Dr hab. Ivan Petrov
Paleoslawista. Adiunkt w Katedrze Filologii Słowiańskiej Katedrze Filologii Słowiańskiej (Wydział Filologiczny, Uniwersytet Łódzki). Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu prac naukowych, opublikowanych w języku polskim, rosyjskim, bułgarskim i angielskim w czasopismach międzynarodowych i tomach w Polsce, Bułgarii, Rosji, Czechach i na Słowacji. Kierownik grantu Narodowego Centrum Nauki SONATA BIS pt. Recepcja piśmiennictwa oraz literatury ludowej kręgu Slavia Orthodoxa w Polsce – historia i bibliografia twórczości przekładowej. Uczestnik kilku projektów międzynarodowych. Specjalizuje się w szczególności w składni i morfologii historycznej języków słowiańskich, problematyce teorii i praktyki przekładu z języka staro-cerkiewno-słowiańskiego na język polski, a także zagadnieniach gramatyki staropolskiej.
Dr Bartosz Zieliński
Adiunkt w Katedrze Metod Matematycznych Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Prowadzi badania naukowe zarówno z dziedziny matematyki (głównie nieprzemiennej geometrii) jak i informatyki gdzie jego zainteresowania obejmują m.in. systemy przepisywania termów, specyfikacje algebraiczne i analizę procesów biznesowych, a także zastosowania informatyki w filologii. Autor wielu publikacji naukowych w czasopismach i recenzowanych materiałach konferencyjnych.
Mgr Jan Morawicki
Absolwent Katedry Antropologii Kulturowej i Socjologii Etnicznej Państwowego Uniwersytetu w St. Petersburgu. Doktorant w Katedrze Filologii Słowiańskiej (Wydział Filologiczny, Uniwersytet Łódzki). Asystent naukowy w Centrum Badań nad Historią i Kulturą Basenu Morza Śródziemnego i Europy Południowo-Wschodniej im. prof. Waldemara Cerana, Ceraneum. Zainteresowania naukowe: socjologia i antropologia religii, stosunki władzy w organizacjach religijnych, historia Kościoła, współczesne języki słowiańskie, historia regionu Wielkich Jezior Afrykańskich.